Vanos w BMW - co to jest?

Dla wszystkich zamierzających kupić BMW tłumaczę co to jest tak zwany Vanos i dlaczego silniki z nim są lepsze niż bez. Jest to elektroniczne urządzenie sterujące, które wykorzystuje sygnał z czujników obciążenia i prędkości obrotowej silnika, określany jest wówczas sygnał sterujący wykonawczego układu hydraulicznego. Sygnał ten ustala położenie zaworu elektromagnetycznego, który umożliwia przepływ oleju do układu uruchamiającego. Siła powstająca od ciśnienia oleju powoduje przesunięcie wałka, który jest połączony z elementem regulacyjnym. Znajduje się w piaście koła łańcuchowego napędu wałka rozrządu. Wałek rozrządu zmienia swoje położenie kątowe przez co powoduje zmianę faz rozrządu. Przy niskich obrotach silnika element regulacyjny obraca wałkiem rozrządu, zmniejszając kąt początku otwarcia zaworów dolotowych. Przy średnich obrotach element regulacyjny obraca wałek rozrządu w kierunku wcześniejszego otwarcia zaworów dolotowych. Po przekroczeniu pewnych obrotów element regulacyjny ustawia wałek rozrządu ponownie w położeniu późniejszego otwarcia zaworów dolotowych. Składa się on z pięciu podstawowych punktów: zaworu elektromagnetycznego, wałka przesuwnego, skośnego koła zębatego - powodującego obrót wałka rozrządu, układu uruchamiającego oraz elementu regulacyjnego. Może starczy tej teorii - teraz dlaczego to jest skuteczne? Silniki z Vanosem są przede wszystkim oszczędniejsze. Za pomocą tego urządzenia elektronicznego samochód ma lepsze przyspieszenie z niższych obrotów. Jest bardziej elastyczny i żwawszy. Czy to się psuje? Jeszcze nie słyszałem żeby ten układ się komuś zepsuł - choć jak to jest elektronika to na pewno takie zdarzenie może mieć miejsce. Vanosów się nie reguluje - jedynie w BMW w których występuje podwójny Vanos - synchronizuje się ich. Czy działa prawidłowo można sprawdzić testem w programie DIS.
Jak rozpoznać czy silnik ma Vanos?
Z przodu będziemy widzieć obudowę Vanosa - blok nie będzie prosto ścięty tylko będzie zakończony półkulą.

Komentarze

 1. słyszałem o vanosie, nawet miałem okazję jechać bmw z na vanosie:) nie jestem megafanem marki z Bawarii, ale trzeba przyznać że są to solidne samochody, które tak ekskluzywne, w naszym kraju zyskały zła sławę. Miałem okazje przejechać sie e46 320d, e46 328 oraz e36 325, znajomy ostatnio nabył dokładnie takie cabrio jak twoje e36 320i:) pozdrawiam fan japończyków, amerykanów i wszystkich porządnych fur:) zapraszam do mnie:)
  http://madmachinery.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Szymek199200 musisz się troszkę dokształcić bo w E36 Cabrio i Coupe bardzo często miały Vanos'a (pojedyńczego) od silników M50b20. Natomiast podwójny Vanos występował dopiero w silnikach w modelu E46. Zanim coś napiszesz to się zastanów!!! Odsyłam do obojętnie jakiego forum poświęconego BMW.

  OdpowiedzUsuń
 3. witam.
  mam e39 2,8I touring i nie wiem czy jest na pojedynczym czy podwujnym vanosie moze ktos wie jak to sprawdzic?
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam Marcinie. Pewnie swoją odpowiedź na pytanie (bo ja z braku czasu mało kiedy zaglądałem na bloga) jaki masz Vanos w swoim e39 już uzyskałeś, ale w razie czego opisuję. Jeżeli masz 528 touring to najprawdopodobniej (na 99%) masz podwójnego Vanosa. Łatwo to poznać gdy podniesie się maskę. Podwójny Vanos jest w kształcie bochenka chleba (taki podłużny poprzecznie ustawiony) a pojedyńczy jest w kształcie pięści (bardziej okrągły)

  OdpowiedzUsuń
 5. Vanosy w M50 były chyba od września (?) 1995 a w M52 zawsze był Vanos, później chyba też podwójne Vanosy, czyli np. M52TUB28

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio wpadły mi w ręce zawory szybkiego spustu, bardzo fajne urządzenie. Polecam zastosowanie takiego rozwiązania nawet w ramach testu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Vanosy wychodzily dopiero od 2008 w bmw pracuje w serwisie 20 lat glupoty wypisujecie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprzątanie w serwisie niestety wiedzy do głowy nie włoży, zatem nie wypowiadaj się już proszę na tematy mechaniki

   Usuń
 8. Vanosy wychodzily dopiero od 2008 w bmw pracuje w serwisie 20 lat glupoty wypisujecie

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wymiana żarówki D2S w lampie typu xenon - BMW X3 e83 (lampa prawa - od pasażera)

BMW X3 - wymiana w halogenie żarówki tradycyjnej H11 na żarówkę H11 Led